HAMKin kirjaston palvelut 9.1.2026 alkaen

0

HAMKin kirjasto palvelee kaikilla seitsemällä kampuksella ja etänä. Kirjaston asiakaspalvelu aukeaa 9.1.2026 etänä ja Hämeenlinnan korkeakoulukeskuksen kirjastossa. Palveluajat muilla kampuksilla jatkuvat 12.1. Palvelemme puhelimitse 9.1. alkaen ma-to klo 9–15 ja pe klo 10–15 numerossa +358 3 646 4700. Voit myös lähettää meille sähköpostia osoitteeseen hamk.kirjasto@hamk.fi.

Kaikki kampuskirjastot ovat omatoimikäytössä HAMKin ja HAMIn opiskelijoille ja henkilökunnalle kulkutunnisteella. Lue lisää kulkutunnisteen hankkimisesta.
Kirjasto auttaa sinua myös esimerkiksi kaukolainauksen, opinnäytetyön tallentamisen, Celia-asiakkuuden ja tiedonhaun kanssa. Lue lisää palveluistamme verkkosivuilta.

Hämeenlinnan korkeakoulukeskuksen kirjasto – avoinna arkipäivisin kaikille

Hämeenlinnan korkeakoulukeskuksen kirjaston asiakaspalvelu on avoinna perjantaista 9.1. alkaen ma-to klo 9–15 ja pe klo 10–15. Pääset asioimaan kirjastossa itsenäisesti ilman kulkutunnistetta ma-pe klo 8–16.
Aukioloaikoihin voi tulla muutoksia, joista ilmoitamme HAMK Finnan etusivulla ja HAMKin kirjaston Facebook-sivulla. HAMKin opiskelijat ja henkilökunta näkevät ilmoitukset myös Viva Engagessa ja Tuudossa.
Asiakkaita, jotka eivät ole HAMKin tai HAMIn opiskelijoita tai henkilökuntaa, palvelemme keskitetysti Hämeenlinnan korkeakoulukeskuksen kirjastossa.

Muut kampuskirjastot – kerran viikossa paikan päällä, arkipäivisin etänä ja aina omatoimisesti opiskelijoille ja henkilökunnalle

Asiakaspalvelu on paikan päällä Evon, Forssan, Lepaan, Mustialan, Riihimäen ja Valkeakosken kampuskirjastoissa 12.1. alkaen klo 10.30–14 seuraavasti:

  • Maanantai: Riihimäki
  • Tiistai: Evo
  • Keskiviikko: Forssa ja Mustiala
  • Torstai: Lepaa
  • Perjantai: Valkeakoski

Palveluaikoihin voi tulla muutoksia, jotka näkyvät HAMK Finnan etusivulla. HAMKin opiskelijat ja henkilökunta näkevät ilmoitukset myös kampusten Viva Engage-ryhmissä ja Tuudossa. Kampuskirjastot ovat omatoimikäytössä joka päivä klo 8–20 HAMKin ja HAMIn opiskelijoille ja henkilökunnalle kulkutunnisteella.
Kampuskirjastoissa asiakaspalvelijat auttavat Libgo-videolaitteiden välityksellä ma-to klo 9–15 ja pe 10–15. Paina rohkeasti kirjastossa olevan infonäytön nappia – laite toimii aivan kuin videopuhelu! Jos infonäytön nappi ei toimi, soitathan tai laitathan meille sähköpostia osoitteeseen hamk.kirjasto@hamk.fi.

Leave A Reply